1. Przytulny i funkcjonalny minimalizm

W 2022 roku mamy do czynienia z kontynuacją pracy zdalnej, a w związku z tym jesteśmy bardziej świadomi przestrzeni, w której chcemy żyć. Ma być przytulnie, komfortowo i funkcjonalnie. Jest kontynuowany trend minimalizmu, ale zamiast białych, szarych ścian, sterylnych pomieszczeń, mamy przytulne wnętrza w ciepłych beżach, jasnej kolorystyce i bez zbędnych przedmiotów.

Każdy mebel pełni swoją funkcję (a nawet kilka), nie przytłacza i jest użyteczny. Meble nie są wysokie i sprawiają wrażenie lekkich. Wybieramy bardziej świadomie i tylko niezbędne, potrzebne nam meble np. pojemne szafy, komody. Sofy, fotele są wygodne, zazwyczaj mają obłe kształty, a materiały obiciowe są miękkie w dotyku. W swoim domu mamy czuć się bezpiecznie i komfortowo. Ma to być miejsce odpoczynku i relaksu, dlatego wciąż króluje minimalizm we wnętrzach.

2. Japandi i kolory ziemi

Styl Japandi na dobre zagościł w naszej przestrzeni jako połączenie nieśmiertelnego stylu skandynawskiego i nurtu japońskiego. Naturalne elementy w subtelnej kolorystyce tworzą harmonijne i spójne wnętrze inspirowane tym, co możemy znaleźć w przyrodzie. Meble z rattanu czy bambusa dają oddech i powiew świeżości w przestrzeni naszego domu. Tkaniny z lnu czy bawełny w postaci zasłon, poduszek dają poczucie integracji ze środowiskiem. Wszystko to podane w barwach ziemi, wody, piasku, lasu tworzy niesamowity klimat. Odcienie zieleni, beżu, kaszmiru, brązu, taupe spotkacie również w naszych meblach. Spokojna kolorystyka współgra z naszą naturą, wpływa na harmonię naszego wnętrza, dlatego styl japandi przyjął się w architekturze wnętrz.

3. Fascynacja naturą

Natura we wnętrzach od kilku lat jest na topie. Teraz przybiera jeszcze mocniejszego wymiaru na kilku płaszczyznach. Po pierwsze żywe rośliny, kwiaty doniczkowe i kwiaty cięte na wiosnę ożywiają przestrzeń naszych domów. Nie rzadko również tworzymy dżungle we wnętrzach. Po drugie tapety, których najpopularniejszym motywem są właśnie rośliny np. duże liście monstery, tropikalne wzory. Po trzecie powrót do natury objawia się poprzez meble i dodatki m.in. stoliki rattanowe, krzesła bambusowe, lniane zasłony itp. Naturalne są także kolory na ścianach, w meblach i tapicerkach sof czy kanap, ale o tym już pisaliśmy powyżej w punkcie o stylu japandi.

4. Handmade, Vintage, Art Deco

Popularnością cieszą się w 2022 roku przede wszystkim spersonalizowane przedmioty, meble i dodatki. Wszystko, co jest handmade oraz Eko jest w dzisiejszych trendach. Nasze meble również produkujemy w duchu zero waste. Zamawiacie i dopiero wtedy rusza produkcja, więc nie powstają niepotrzebne produkty na zapas.

Retro design, przerabianie starych rzeczy, nadawanie im drugiego życia stało się bardzo modne. Renowacja mebli z PRL czy recykling np. poprzez wykorzystanie butelek typu PET lub też zrobienie łóżka z europalet to już nic dziwnego. Natomiast połączenia starego z nowym, ekstrawaganckich przedmiotów z nowoczesnym designem nabiera nowego znaczenia. Nieoczywiste i zaskakujące zestawienia mebli, geometrycznych wzorów tapet, krzykliwych kolorów i dodatków o dziwnych formach przywołują lata 80-te. Połączenie styli Art Deco, Pop Art, zabawa formą i kolorem. W dzisiejszych wnętrzach raczej opcja dla odważnych lub jako akcent kolorystyczny dodajemy fotel musztardowy lub delikatnie: mebel w ceglanym kolorze. Obserwujemy powrót do lastryko w płytkach i aranżacjach łazienek czy kuchni. Kiedyś lastryko kojarzone jedynie z nagrobkami, dziś zawitało w nieco odmienionej formie do naszych wnętrz. Przykładów można mnożyć wiele. Powrót do korzeni jest jak najbardziej na topie w 2022 roku.

style retro mugo meble salon

5. Monochromatyczny klimat

W trendach wnętrzarskich na 2022 rok mamy do czynienia z monochromatyczną aranżacją przestrzeni. Na czym to polega? Zestawiamy ze sobą elementy wnętrza w odcieniach jednej barwy np. beżu, zieleni czy szarości. Wybierając beż kupujemy sofę w jasnym odcieniu beżu, ściany malujemy na kaszmirowy kolor, wybieramy meble w kolorze taupe, dobieramy dywan w ciemniejszym beżu i cieszymy się spokojem w takim wnętrzu. Wszystko jest ze sobą spójnie skomponowane, a dodatki harmonijnie współgrają z naszym odcieniem. Trzeba tylko uważać, by wybrać odpowiednio kompatybilny z nami kolor.

W 2022 roku trendy są zróżnicowane, ale najważniejsze, by wnętrza były spójne z naszym charakterem. Liczy się funkcjonalny minimalizm w odcieniach ciepłych barw i naturalnych dodatkach. Szalony akcent też może się sprawdzić, ale tylko jeśli jest to spójne z Twoim usposobieniem.